Účastníci výpravy
Ahoj Jankováci!
Přinášíme vám první účastníky naší letošní archeologické výpravy! Schválně jestli poznáte, o které naše vedoucí se jedná. Další várka příjde brzy!
Tak zatím ahoooj,
Tým Královské vědecké výpravy
Dr. Anekan Hieroglyfová je stálou členkou vědecké expedice. Nenechte se ale oklamat jménem, egyptskému písmu sice rozumí velmi dobře, ale mnohem více ji zajímají zvyky a jídelníček starověkých Egypťanů. O své znalosti se s Vámi ráda podělí, dokonce se možná i něco praktického z dávného Egypta přiučíte.
Doktorka Clarissa Larissová je nováčkem v britské expedici. Ve své vědecké činnosti se zaměřuje na Egyptské pyramidy v Gíze. Pod vedením svých profesně starších kolegů a kolegyň pracuje na digitální databázi objevů z hrobek, například královských mumií a dalších předmětů. Vzorem pro její práci je britský archeolog českého původu Jaromír Málek, který je autorem online databáze obsahu Tutanchamonovy hrobky.
Doktorka Kim Talbotová je ve vědecké britské expedici nováčkem. Odjakživa jí lákal starověký Egypt, který je opředen spousty tajemství a skrývá velkolepé objevy, které se vynořují z pouštního písku. Zbožňuje vše, co se leskne a třpytí, a proto se v archeologické výpravě zaměřuje na šperky, amulety a talismany, které jsou ukryté nejen v hrobkách dávných panovníků.
Doktorka RMA
Jmenuji se Doktorka RMA (Rumina Mumina Archeová) a jsem dcera vědce, který zkoumal, jak využívali egyptští panovníci síly kosmu pro své dobro. Můj otec mě vždy učil, abych byla zvídavá a stavěla se k překážkám hravě. Já jsem byla od malička zaujatá hieroglyfy. Stala jsem se tedy překladatelkou příruček a knih všeho druhu. Poslední dílo, které jsem překládala se jmenovalo: Jak přežít veřejné záchody jako mumie. Ráda ti ho dám přečíst, až se na Jankově potkáme.
Sir Sidonio Savio Výřečný
Filantrop známý svým širokým spektrem zájmu a znalostí. Díky své spontánnosti a optimistickému pohledu na svět je velice oblíbeny člen nejen archeologických kruhů. Co nezná to si zjistí, co neumí to okecá a odpoví i na to co jste dosud nevěděli, že chcete vědět. Díky těmto vlastnostem je pro okolí studnicí poznání a paletou pestrých zážitků. Asi je všem jasné, proč je jedním z členů této archeologické výpravy.
Felák
Během průzkumu Amazonského pralesa se ke skupince badatelů připojil neznámý týpek, který skupinu obohacoval svými znalostmi a vtípky všeho druhu, moc nepomáhal, ale vtipnej fakt občas byl. Netrvalo dlouho a badatelé společně s týpkem našli pozůstatky lidského života na místech, kde vědci mysleli, že nikdo nikdy nežil. Další den badatelé objevili prastaré město Eldorado, další den hroty šípů ze smaragdu téměř 12 000 let staré, další den dostali 22 nugetek místo 20…badatelé si prostě mysleli, že jsou na vrcholu světa. Ze dne na den však týpek zmizel…badatelé se prvně divili, kam zmizel, jejich údiv pak ale vystřídal strach a zmatení! Ujíždějící autobusy, zlomené náčiní, záděrky na nehtech, takový to, když si myješ ruce s mikinou a namočí se ti kousek rukávu…všechno se prostě kazilo. V tu chvíli jim to došlo, bylo to týpkem. Chtěli ho zpět v týmu. Chtěli zase felit. Když se týpek po týdnu znovu objevil, říkal že dával chillitos. Tým opět felil, z týpka udělali nepostradatelného člena týmu a začali mu říkat Feláku.
Dr. Hapi Ramus
Když jsem se od samotného krále dozvěděl, že povedu vlastní skupinu průzkumníků a
výzkumníků, doslova jsem skákal do vzduchu radostí! Rozhodně se nejedná o moji první
expedici, těch už mám za sebou spoustu, ale každá výprava s sebou přináší spoustu nových
dobrodružství, zážitků a přátelství, kterých se já nedokážu nabažit! Věřím, že s celou
průzkumnou družinou, kterou dostanu pod svá křídla, si expedici náležitě užijeme a vrátíme
se plní zážitků a nových zkušeností. Ale hlavně se všichni vrátíme v jednom kuse 😛
Vědecká pomocnice Denice Joker, která se zabývá a pomáhá doktorům při práci s vykopávkami. Nedávno dostala ona a její kolegové vykopávku ze starověkého Egypta, která jim pořádně zamotala hlavy. Našla se v Cheopsově pyramidě zachovalá deska, která na sobě obsahovala text s hieroglyfy. Tady nastává práce Denice, která se snaží písmo rozluštit a přeložit. Takový krátký text může trvat přeložit i několik měsíců. Ve své práci je nadšená a baví ji. Při každé práci má pocit, že se podílí na všem novém co známe o starověkém Egyptě. Žádná překážka ji nezastaví a chce vědět víc a víc.
Vědecký asistent Isaac Ibis se stal členem britské vědecké expedice teprve pár měsíců zpátky a letos to bude jeho první zahraniční expedice. Ale to neznamená, že je úplně nezkušený! Už od dětství se zajímá a studuje o všem egyptském, ale vždy ho nejvíce fascinovalo egyptské náboženství a historie. Nemůže se dočkat až společně s novými kolegy probádá neprobádané záhady Egypta.
Doktor Natch van Kudr
Pupkatý Holanďan (žádný Nizozemec), který se přidružil k britské expedici jelikož ta holandská (ne nizozemská) zkrachovala. Milovník barevných květin, zarytý odpůrce květin zelených pětilistých a paličatých. Mistr ničeho, znalec lecčeho – vždy má alespoň trochu pravdu. Nejvíce ho zajímá egyptská alchymie a rád by našel recept na bájnou balzamovací směs Husothepa II, prý je dobrá na grilování.
Dr. Mor je světovým odborníkem na prevenci proti deseti Egyptským ranám. Máte problémy
se štěnicemi, nebo kobylkami, insekticidy Doktora Mora vše zaručeně vyřeší. Trápí vás v
poslední době ohnivé krupobití? I tomu se dá snadno zabránit díky univerzálnímu deštníku
Doktora Mora. Těší se, až v rámci naší třítýdenní expedice bude moci rozvíjet mladé
myslitele a budoucí členy naší královské vědecké společnosti.
Dr. Tess Loch Ness je světoznámou skotskou badatelkou. Proslavila se rozluštěním záhady Lochnesské příšery. Její skvělé schopnosti oslnily velitele Britské královské výpravy natolik, že byla přizvána na zkoumání do Egypta. Její hlavním úkolem bude zkoumání mýtických egyptských postav, přeci jenom je to její velice silná stránka.
Doktorka Henrietta Heather Hillary Hannah Hailey Holmes, přezdívaná „Dr. Ankhhhh“ Protože je doktorčino jméno velmi dlouhé, oslovují ji její kolegové z expedice podle pole její
expertízy – DrAnkhhhh. Henrietta Heather Hillary Hannah Hailey se totiž zabývá egyptskými
hieroglyfy. Slovo Ankh – ☥ se z egyptského psaného jazyka překládá jako život. Za svoje
publikace Hieroglyfy pro mladé i staré, Hieroglyfy pro každou příležitost a Hieroglyfy může
číst opravdu každý – opravdu, byla archeologickou obcí několikrát oceněna cenou Litera
Archeologikhana.
Sir Pepi Hill
Nadějný britský archeolog, který byl do rytířského stavu povýšen za přispění výzkumu
volnočasových aktivit starověkého Egypta. To jen díky němu dnes víme, že předchůdce
dnešních hracích kostek poprvé používali právě v Egyptě. Pepi pochází z rodiny egyptologů,
jeho rodiče ho dokonce pojmenovali podle jednoho z egyptských vládců – faraona Pjopijeho.
Věří, že z výzkumu starodávných kultur se můžeme poučit i pro dnešní dobu, ale zároveň
bychom neměli ztrácet hlavu pro události dávno minulé.
Asistentka Mayis Hm je ve vědecké expedici spíše nováčkem. Dokáže být ale velmi
nápomocná. Improvizace, je umění, které ovládá a dokáže jej hojně užívat. Přípravy nevede a
raději situaci vyřeší „z fleku“.